Jaki rodzaj ziemi zastosować do roślin doniczkowych?

różne nawierzchnie w ogrodzie

Rośliny, które uprawiane są w donicach ogrodowych lub balkonowych, mają mało możliwości co do pobierania wody i wszelkich składników mineralnych, dlatego to naszym zadaniem jest zapewnienie im odpowiednich warunków.

Największym błędem, który notorycznie jest popełniany, to wykorzystywanie do uprawy roślin zeszłorocznej ziemi. Jest to kategoryczny błąd, gdyż otwarty worek z ziemią traci swoje właściwości odżywcze, a co gorsze może zawierać szkodniki oraz zarodniki chorób grzybowych.

Oczywiście, aby wzbogacić składniki odżywcze ziemi możemy zastosować specjalistyczny nawóz, który jest przeznaczony do konkretnego gatunku roślin. Przed posadzeniem rośliny warto również, rozgnieść wszelkie grudki powstałe w glebie.

Pamiętajmy, że sadząc rośliny w donicach ogrodowych musimy uwzględnić ich docelowy rozmiar, gdyż kwiaty w skrzyni mają ograniczone pole do wzrostu, co może negatywnie wpłynąć na ich rozrost, wygląd oraz kwitnięcie.

Ważnym elementem podczas sadzenia roślin w donicach balkonowych jest dostosowanie ich do warunków panujących w danym miejscu. Przecież nie posadzimy kwiatów, które lubią słońce w pełnym cieniu i odwrotnie. Mimo, że konkretny gatunek roślin może nam się bardzo podobać, to jednak musimy mieć na uwadze jego potrzeby, bo bez zapewnienia podstawowych warunków nic z tego nie wyjdzie.

Posiadasz swój balkon, jednak nie lubisz z niego korzystać bo męczy Cię wzrok wścibskich sąsiadów? Teraz możesz temu zapobiec, a przy okazji stworzyć piękną kompozycje z bujnych roślin. Jak to zrobić? Wystarczy, że kupisz donicę drewniana z pergolą. Pergola jest to drewniana kratka, która umożliwia roślina pnącym wzrost. Okalając kratę gałązkami rośliny możesz stworzyć zbitą ścianę z kwiatów, dzięki czemu odgrodzisz się na zawsze od niechcianych spojrzeń.

Pamiętajmy również, aby do wszelkiego rodzaju donic ogrodowych dokupić podstawki, w innym razie nadmiar wody będzie ściekał nam po ścianie czy podłodze, co narobi nam wiele szkód, a przy tym większej ilości pracy.

Nie ważne jak piękne i wytrzymałe rośliny zakupimy, musimy pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji, kwiaty w donicach ogrodowych nie przetrwają zbyt długo.