Jak założyć ogród, aby był nie tylko ładny , ale również funkcjonalny?

przydomowy ogród

A więc jak powinien przebiegać proces prac w ogrodzie? Od czego w ogóle zacząć przygotowanie funkcjonalnego ogrodu? Czy powinniśmy zająć się zakupem narzędzi czy może najpierw przygotować projekt? Aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię pytania, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki materiał na temat aranżacji oraz zakładania ogródka przydomowego.

Aby zacząć urządzanie ogrody, trzeba najpierw posiadać jakiś plan! Nie należy się spieszyć podczas planowania i dokładnie, a nawet kilka razy przemyśleć wszystkie koncepcje. — Ta zasada dotyczy zarówno niewielkiej działki jak i dużej posesji.

Prace ziemne powinny być pierwszym etapem zakładania ogrodu. Zazwyczaj mówimy tutaj o budowie stawu czy oczka wodnego, wyrównanie terenu bądź oczyszczenie ziemi z nadmiaru wody deszczowej.

Wszystkie instalacje elektryczne niezbędne do zasilania bramy, reflektorów czy lamp ogrodowych, jak i instalacje wodne, należy ułożyć w glebie znacznie wcześniej, tak aby nie przeszkadzały podczas budowy nawierzchni.

Warto podzielić ogród na kilka stref, na przykład strefa wypoczynkowa, strefa do zabaw czy strefa do przygotowania grilla — będziemy mogli wtedy przygotować odpowiednią nawierzchnię, wykonaną z piasku czy trawnika dla dzieci, kostki brukowej pod altanę czy z drewna na taras.

Aby wykonać wszystkie praca związane z założeniem ogrodu, a w przyszłości z utrzymaniem w nim porządku, jesteśmy zmuszeniu zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia ogrodowe. I dlatego, najlepiej wyposażyć ogród w podstawowy sprzęt, czyli grabie, łopatę, miotłę, sekator, piłę, kosiarkę, worki foliowe czy rękawiczki.

Odpowiednie narzędzia ogrodnicze są konieczne jednak gdzie to wszystko trzymać? Nie możemy zostawić wszystkich narzędzi na widoku, gdyż jest to nieestetyczne i nie sprzyja niektórym urządzeniom. Dlatego warto zakupić drewniany domek, który będzie zarówno idealnym schowkiem jak i znakomitą ozdobą.