Automatyczny system nawadniania ogrodu. Czy warto w niego zainwestować?

nawadnianie ogrodu

Gdy wykonaliśmy już wszystkie prace z glebą możemy przejść do kolejnego etapu zakładania ogrodu, czyli podłączenia wszystkich instalacji elektrycznych jak i nawodnienia. Obecnie wielu właścicieli ogrodów przydomowych wykorzystuje do podlewania automatyczny system nawadniający. Jeszcze kilka lat temu taki system wiązał się z wielkimi kosztami, jednak teraz może sobie na niego pozwolić coraz więcej osób, gdyż ceny są bardzo przystępne — oczywiście cena takiego sprzętu zależy od zaawansowania technologii.

Jednak zakładając swój ogród warto zastanowić się nad systemem nawadniającym, gdyż po pierwsze podczas podlewania jest małe prawdopodobieństwo poparzenia liści przez promienie słoneczne, po drugie zapobiega on chorobom grzybowym czy kiełkowaniu chwastów.

Kolejną zaletą systemu nawadniającego w ogrodzie jest oszczędność czasu, a co najważniejsze oszczędność pieniędzy — podczas podlewania roślin poprzez automatyczny system, zużywamy nawet do 50% mniej wody niż przy podlewaniu z węża ogrodowego czy tradycyjnej konewki.

Kiedy położyliśmy w ziemi już całą instalacje elektryczną oraz system nawadniania możemy przejść do wytyczenia wszystkich ścieżek, dróg, podjazdów czy ewentualnej małej architektury ogrodowej.

Budowę nawierzchni wykonujemy zgodnie z jej przeznaczeniem. W zależności od tego czy powierzchnia będzie nam służyła jako chodnik czy jako podłoga pod altanę, muszą być zachowane pewne kryteria, takie jak odpowiedni spadek — umożliwia to odpływ wody opadowej na trawnik bądź pod rośliny.