Jak wybrać odpowiednią donicę na balkon?

Odpowiedni dobór wymiaru donicy

wybór donicy

Przed podjęciem decyzji o zakupie donic balkonowych, w pierwszym kroku należy wszystko wymierzyć oraz zaplanować. Dlaczego lepiej wykonać projekt? Może się okazać, ze po zakupie nie ustawimy donic drewnianych funkcjonalnie bądź za parę lat nasze rośliny wyrosną tak, że nie będą się już mieściły na balkonie.

Zazwyczaj możemy zakupić w sklepach donice balkonowe o wymiarach 80x40x30 czy też 40x40x30, dostępne są również produkty narożne w kształcie trójkąta bądź zawieszane na balustradzie balkonu, z przeznaczeniem na kwiaty pnące.

Wybierając donice balkonowe, należy szczególnie pamiętać o roślinach. Rozmiar pojemnika powinien być z godny z predyspozycjami rośliny, aby podczas wzrostu korzenie miały wystarczająco dużo miejsca.

Najlepiej żeby na dnie donicy drewnianej była wysypana gruba warstwa drenażu, która pomoże roślinie oddychać oraz odprowadzi nadmiar wody, dzięki czemu roślina nie będzie gniła podczas okresu ulewnych deszczy.

Jak ocieplić donicę na zewnątrz

Należy pamiętać również o tym, że jeśli sadzimy rośliny wieloletnie, to będą one zimowały na zewnątrz, dlatego trzeba zadbać o ich korzenie w okresie przymrozków. Najlepszą opcją będzie ocieplenie donicy balkonowej.

Ocieplenie donicy, mimo, iż brzmi to strasznie skomplikowanie, to tak naprawdę jest to bardzo prosta czynność do wykonania. Wystarczy zakupić kilka płyt styropianu o grubości co najmniej 2 cm i wyłożyć nim boki oraz dno donicy drewnianej. Wycięty styropian najlepiej przymontować do donicy za pomocą gwoździ lub kleju termicznego, pamiętajmy o nawierceniu kilku otworów, aby drenaż zdał egzamin. — Na tak przygotowane wnętrze donicy balkonowej możemy spokojnie wsypać ziemię.