Jaki system nawadniający będzie odpowiedni dla naszego ogrodu?

Marzysz o idealnie zielonym ogrodzie, jednak słońce niweczy Twoje plany? Oto kilka porad o podstawowej pielęgnacji ogrodu!

Woda to bez wątpienia jeden z nieodłącznych elementów pielęgnacji ogrodu, który pomaga utrzymać roślinność przy życiu. A zatem jak zapewnić nieustanny dostęp do wody we własnym ogrodzie? To proste, odkryj z nami niezawodny sprzęt nawadniający!

Wybór nawodnienia ogrodowego w głównej mierze zależy od naszych preferencji, dlatego w naszym artykule staramy się podpowiedzieć na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu systemu nawadniającego.

Podczas wyboru sprzętu nawadniającego musimy szczególnie zwrócić uwagę na powierzchnię naszego ogrodu, rodzaj roślinności oraz ich warunki uprawy, czas który możemy zadysponować na pielęgnację ogrodu, a co najważniejsze to budżet jaki możemy zainwestować.

Oczywiście niektórzy z właścicieli ogrodów lubią dopieszczać swoje rośliny ręcznie, jednak musimy pamiętać, że przy manualnej pielęgnacji i podlewaniu tracimy więcej czasu oraz wody — dlatego warto zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniającym, dzięki czemu każda z roślin zostanie odpowiednio nawilżona.

W dzisiejszych czasach, gdzie deficyt wody staje się coraz większy, musimy mieć na uwadze oszczędność wody oraz pieniędzy — wzrost ceny za zużycie wody jest tylko kwestią czasu, dlatego naszym zdaniem warto poznać alternatywne wersje rozprowadzania wody w ogrodzie.

Jednak wróćmy do początku naszego artykułu i przyjrzyjmy się wszystkim opcją nawodnienia w ogrodzie. Pierwsze co przychodzi nam na myśl oraz jest stosowane od wieków, to podlewanie ręczne. — Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim ogrodem możemy spokojnie nawodnić roślinność za pomocą konewki, jednak gdy powierzchnia działki jest naprawdę duża nie obędzie się bez węża ogrodowego.

Pistolet wielofunkcyjny

Aby usprawnić nawodnienie ogrodu możemy zamontować przy wężu ogrodowym pistolet wielofunkcyjny, który dozuje ciśnienie wody, dzięki czemu do podlewania roślin możemy używać różnego natężenia mocy.

Jeżeli nawadniamy nasz ogród przy pomocy węza ogrodowego warto zaopatrzyć się w zwijacz, czyli stojak przenośny. Ułatwi to znacznie przenoszenie węża z miejsca na miejsce oraz pomoże zachować porządek na ogrodzie.

Kolejna metodą nawadniania ogrodu są systemy półautomatyczne, czyli zraszacze analogowe. Dlatego jeżeli nie chcemy już więcej marnować swojego czasu, stojąc z ogrodowym wężem w ręce, to zastanówmy się nad taką metodą nawadniania. — Jednak pamiętajmy, że taki system jest zupełnie od nas zależny i sam się nie włączy ani nie wyłączy.

Na rynku mamy do czynienia z wieloma rodzajami zraszaczy, jednak wybór tego odpowiedniego zależy od rodzaju roślinności oraz kształtu powierzchni, na której ma służyć.

— I tak możemy wyróżnić zraszacze oscylacyjne wahadłowe, pulsacyjne czy rotacyjne. Każdy miłośnik ogrodnictwa, a szczególnie gadżetów ogrodowych może uzbroić się w zraszacze z czujnikiem ruchu, które mimo, iż pełnią funkcję nawadniania, mogą odstraszyć również niezapowiedzianego intruza.

Ostatnią metodą, a zarazem punktem kulminacyjnym naszego artykułu jest metoda podlewania automatycznego. W zależności jakie rośliny porastają nasz ogród oraz jak wygląda jego powierzchnia, możemy postawić na systemy bardziej lub mniej rozbudowane. — Każdy z systemów nawadniających może zawierać inne rodzaje podlewania dlatego powinniśmy przemyśleć, jaki będzie odpowiedni dla naszego ogrodu.

Dlatego wyróżniamy systemy nawadniające powierzchniowe, które stosuje się zazwyczaj do podlewania trawników, grup krzewów czy warzyw — zraszacze wynurzają nad powierzchnię ziemi, pod wpływem ciśnienia.

Drugim rodzajem systemów automatycznych są linie kroplujące. Jak sama nazwa wskazuje służą do nawadniania roślin od dołu, dzięki czemu liście nie ulegną namoczeniu. Metoda nawadniania liniowego dla wielu gatunków roślin jest znacznie lepsza, gdyż ogranicza choroby oraz uszkodzenie liści. — Jednak linie kroplujące nawadniają jedynie obszar wokół przewodów.

Podsumowując nasz artykuł, na rynku dostępnych jest wiele metod nawadniania ogrodu. W zależności od naszych preferencji, mamy możliwość dostosowania systemów nawadniających do każdego rodzaju ogrodu oraz występujących w nim roślin. — Jednocześnie możemy zredukować zużycie wody w ogrodzie, a co za tym idzie, znacznie obniżyć koszty pielęgnacji naszego ogrodu.