Niech się święci 1 maja!

W dziesiątkach miejsc w całej Polsce, obchodziliśmy dziś Święto Pracy, centralne uroczystości święta 1 Maja miały miejsce w Warszawie, gdzie pochód pod hasłem „Polska potrzebuje wyższych płac!", przemaszerował spod siedziby OPZZ na pl. Zamkowy. 
Obchody Święta Pracy rozpoczęły się jednak przed Bramą Straceń na stokach Cytadeli Warszawskiej, w imieniu SLD kwiaty złożył przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty oraz wiceprzewodniczący Sojuszu Sebastian Wierzbicki wraz z delegacją. Następnie oddano hołd robotnikom, którzy na placu Grzybowskim zginęli lub zostali ranni w wyniku starć z rosyjskim zaborcą podczas manifestacji  Polskiej Partii Socjalistycznej 13 listopada 1904 r.  

Obchody Święta Pracy to doskonały moment, aby wypunktować propracownicze propozycje SLD: 
- Wzrost płacy minimalnej do 2500 zł
- Równa płaca za taką samą pracę bez względu na płeć.
- Podwyższenie urlopu wypoczynkowego do 24 dni dla osób z 8-letnim stażem pracy oraz 30 dni dla osób z ponad 10-letnim stażem pracy.
- Obligatoryjne dodatki dla wszystkich pracujących w niedziele i święta, w wysokości 250 proc. stawki za pracę w dzień powszedni. oraz przede wszystkim.
- Umowy śmieciowe na śmietnik historii.

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też setną rocznicę wprowadzenia w naszym kraju 8 godzinnego dnia pracy, inspekcji pracy, prawa do strajku oraz ubezpieczenia chorobowego. Kto tego dokonał? Lewica i rząd socjalisty Jędrzeja Moraczewskiego, którego gabinet wprowadził w odradzającej się Polsce szereg ważnych reform społecznych. W 2018 r. przypada również setna rocznica przyznania w Polsce kobietom praw wyborczych. Pamiętajmy i nie dajmy tego wygumkować prawicy – pierwsi premierzy odradzającej się Polski byli z lewicy – Ignacy Daszyński i Jędrzej Moraczewski – przypomnieli Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD i Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD w liście do Polek i Polaków napisanym z okazji Święta Pracy.
1 maja to również rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 14 lat temu rząd SLD-UP, kierowany przez Leszka Millera, wprowadził nasz kraj do wspólnoty. Od 2004 r. Polska pozyskała z unijnego budżetu ponad 90 mld euro netto, 4-krotnie zwiększyła eksport, powstało ponad 2,5 mln nowych miejsc pracy, wyraźnie wzrosła siła nabywcza Polek i Polaków. 


Udostępnij na Google Plus