Kaczmarek: Należy przywrócić w szkołach opiekę pielęgniarską i dentystycznąGłównym tematem "Młodej audycji politycznej” w Polskim Radiu 24 były zagadnienia związane z nowymi technologiami, cyfryzacją kraju oraz wolnością słowa w internecie. Młodzi politycy poruszyli również kwestie związane z zapowiadaną Narodową Debatą o Zdrowiu.

Przedstawiciel FMS - Piotr Kaczmarek stwierdził, iż plany przedstawione przez nowego szefa resortu cyfryzacji - Marka Zagórskiego są ambitne, lecz znacznie gorzej prezentuje się ich realizacja. Jako główny problem wskazał, że ministerstwo pod rządami PiS stało się polem politycznej bitwy o wpływy, która powoduje chaos kompetencyjny nie prowadzący do niczego dobrego. Poszczególne ministerstwa walczą o wpływ na kwestie związane z cyfryzacją, a tymczasem najważniejsze projekty, jak CEPiK, CEiDG, eDokumenty czy implementacja RODO są opóźnione.

Wiceprzewodniczący Federacji jednoznacznie opowiedział się przeciw cenzurowaniu treści znajdujących się w sieci. Jednocześnie odnosząc się do przypadków mowy nienawiści stwierdził, że obecnie nikt w sieci nie jest całkowicie anonimowy, a przypadki naruszenia prawa należy każdorazowo zgłaszać do właściwych organów. W opinii Kaczmarka państwo powinno z większą troską zadbać o to, aby policja czy prokuratura miały odpowiednie narzędzia i działały w tego typu przypadkach sprawniej.

W temacie zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia debaty młody socjaldemokrata stwierdził, iż zamiast tracić kolejne miesiące czy lata na niewiele wnoszące dyskusje należy zająć się konkretnymi działaniami. Jako przykład wskazał zwiększenie liczby miejsc na kierunkach medycznych, ułatwienia w zakresie procesu nostryfikacji dyplomów obcokrajowców czy kompleksowe przygotowanie do tzw. "srebrnej rewolucji", która związana jest ze starzeniem się polskiego społeczeństwa. Jako priorytetowe dla lewicy wskazał również pilną potrzebę przywrócenia opieki pielęgniarskiej i dentystycznej w szkołach czy wprowadzenie krajowego programu dofinansowania zabiegów in-vitro.

Cała audycja z możliwością odsłuchania dostępna jest pod adresem: 
https://www.polskieradio.pl/130/6388/Artykul/2100206,Debata-Mlodych-Jak-powinna-przebiegac-cyfryzacja-Polski

Udostępnij na Google Plus