Relacje na linii Polska-Niemcy powinny być jak najlepsze

W dniach 17-18 listopada odbyło się w Warszawie spotkanie Sieci Progresywnej Polska-Niemcy. Wydarzenie z udziałem ekspertek i ekspertów zaangażowani w rozwój stosunków polsko-niemieckich zorganizowała Fundacja im. F. Eberta. Federację Młodych Socjaldemokratów reprezentowali wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Damian Syjczak oraz Piotr Kaczmarek.Jednym z głównych tematów tegorocznego spotkania były wyniki wyborów do Bundestagu. Uczestnicy zastanawiali się, jakie konsekwencje będą miały one dla przyszłości niemieckiej socjaldemokracji oraz jakie przełożenie mogą mieć na stosunki polsko-niemieckie. W debacie na ten temat udział wzięli deputowani do Bundestagu oraz polscy parlamentarzyści.
Wprowadzenie do dyskusji na temat wolności i bezpieczeństwa w Europie wygłosił prezydent Aleksander Kwaśniewski. Uczestniczki i uczestnicy dyskutowali również z samorządowcami, m.in. Beatą Klimek – prezydentką Ostrowa Wielkopolskiego oraz dziennikarzami na temat współpracy transgranicznej obu krajów w kontekście aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej.

W spotkaniu wziął udział ambasador Niemiec Rolf Nikel, z którym omówiliśmy bieżące relacje na linii Polska-Niemcy, które od kilku lat nie należą do najłatwiejszych.

Jako FMS opowiadamy się za jak najlepszymi stosunkami pomiędzy naszymi krajami. Wydarzenia z przeszłości nie powinny mieć wpływu na bieżące relacje, w szczególności w młodym pokoleniu. Wszyscy jesteśmy Europejkami i Europejczykami, mamy równe prawa i obowiązki. Każdemu naszemu działaniu powinien przyświecać wzajemny szacunek i otwartość.  


Udostępnij na Google Plus