Politycy PiS! Uszanujcie historię i pamięć poprzednich pokoleń!


W związku absurdalną nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu oraz doniesieniami dotyczącymi wniosku o usunięcie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe, Federacja Młodych Socjaldemokratów i Sojusz Lewicy Demokratycznej w Pabianicach, wyraża swój głęboki sprzeciw.

Uważamy, że jeżeli politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą przeprowadzić skuteczną dekomunizację, proponujemy aby zaczęli najpierw od siebie! Niech przypomną sobie w jakich latach i gdzie zdobyli wykształcenie, gdzie mieszkają i gdzie pracują. Jeśli chcą burzyć pomniki powstałe w PRL, to może analogicznie powinni także usunąć wszystkie osiedla bloków mieszkalnych, szkoły, przedszkola i szpitale wybudowane w tych latach? Skoro określają dziś PRL jako „państwo totalitarne", które w całości należy potępić i zakwestionować, jak mogą dzisiaj kształtować nową, polską rzeczywistość bazując na jego dorobku?

Pomnik Bojowników powstał w 1968 roku, a jego autorem był artysta plastyk Antoni Biłas, który zaprojektował także m.in. pomnika Leona Schillera w Łodzi czy pomnika Stu Straconych w Zgierzu. W celu jego budowy była prowadzona zbiórka publiczna, w której dobrowolnie brali udział mieszkańcy miasta. Pomnik został sfinansowany z pieniędzy pabianiczan, naszych babć i dziadków i jest elementem historii Pabianic dlatego uważamy że nikt nie powinien decydować o jego likwidacji.

Dołożymy wszelkich starań, aby ocalić pomnik przed wyburzeniem z przestrzeni publicznej.

Apelujemy do polityków PiS: opamiętajcie się! Uszanujcie historię i pamięć poprzednich pokoleń!


Udostępnij na Google Plus