FMS popiera Ogólnopolski Protest Studentów i Studentek


Federacja Młodych Socjaldemokratów popiera Ogólnopolski Protest Studentów i Studentek, który odbędzie się 25 stycznia 2017 roku w całej Polsce.

Domagamy się przestrzegania Konstytucji RP, którą obecne władze nagminnie łamią. Żądamy szacunku dla obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Polski na studia, w ramach takich programów, jak Erasmus+ czy da Vinci. My także wyjeżdżamy zagranicę i korzystamy z możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Jeśli chcemy żeby nas szanowano, respektujmy prawa obcokrajowców u nas! Sprzeciwiamy się wszelkiej ksenofobii, nietolerancji i agresji, na którą milcząco zezwala władza PiS.

Nie zgadzamy się na wprowadzanie na Uniwersytety jednej słusznej ideologii, przy jednoczesnym wykluczaniu nowych, postępowych nauk, takich jak np. gender studies. Uniwersytety zawsze były otwarte na różne poglądy i tak powinno pozostać. Powinny być one miejscem dyskusji, ścierania się różnych racji, a nie zamkniętym kręgiem, w którym odmienne poglądy będę niedozwolone lub napiętnowane.

Uważamy również, że każda próba reformy szkolnictwa wyższego musi być szeroko konsultowana, nie może odbywać się za zamkniętymi drzwiami, jak to robi obecny minister Jarosław Gowin. Przypominamy, że kilka lat temu głośno sprzeciwialiśmy się reformie szkolnictwa wyższego wprowadzonej przez koalicję PO-PSL i minister Barbarę Kudrycką, która zakładała m.in. wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów, czy ograniczenie stypendiów naukowych. Niekonstytucyjne ustawy funkcjonowały kilka lat, aż zakwestionował je Trybunał Konstytucyjny. Niestety, wiele studentek i studentów poniosło z powodu tych błędów straty, które w żaden sposób nie zostały zrekompensowane. Ta sytuacja pokazała, jak istotny jest sprawnie działający Trybunał Konstytucyjny, który ma za zadanie strzeżenia także naszych praw - młodych ludzi.

Apelujemy do młodych ludzi - uczniów i studentów o włączenie się w protest. W całej Polsce głośno pokażmy obecnej władzy, że nie zgadzamy się na stosowane przez nią metody!

Udostępnij na Google Plus