Ważny głos Młodych Socjaldemokratów na II Kongresie Polskiej Lewicy


18 listopada na Stadionie Narodowym odbył się II Kongres Polskiej Lewicy, tym razem także z gościnnym udziałem polityków Partii Europejskich Socjalistów. Federację Młodych Socjaldemokratów, będącą jedną z organizacji współtworzących Kongres, reprezentowali przewodniczący Błażej Makarewicz, który zabierał głos podczas części plenarnej oraz wiceprzewodnicząca Magda Zdyra, która wzięła udział w zorganizowanym przez FMS panelu dyskusyjnym pt. „Patriotyzm Jutra”.

Makarewicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że głosu lewicy nadal nie słychać. – Jestem przekonany, że większość Polaków nie akceptuje zamordystycznej polityki PiS, ale jestem również przekonany, że ta sama większość nie chce alternatywy w postaci neoliberalnego duetu Schetyna-Petru. Odpowiedzią na zamordyzm nie może być kolejna szokowa terapia Leszka Balcerowicza – mówił Makarewicz. Zdaniem szefa FMS lewica powinna samodzielna stworzyć nowy ruch opozycyjny, oparty na postępowych wartościach. – Nie musimy się do nikogo przyklejać bo partnerzy są tutaj, na tej sali. Nie na wiecach KOD i nie w gabinecie cieni Grzegorza Schetyny!

Magda Zdyra wzięła z kolei udział w zorganizowanym przez FMS panelu dyskusyjnym pt. Patriotyzm Jutra. Panel moderował red. Robert Walenciak, a obok Magdy Zdyry wzięli w nim udział także: red. Roman Kurkiewicz, Andrzej Ziemski z PPS, dr Bartosz Rydliński z Centrum im. Daszyńskiego oraz publicysta Przemysław Prekiel. Wiceprzewodnicząca FMS podkreśliła, że na początku lat 90-tych lewica przegrała debatę historyczną bo nie stanęła do walki z prawicą. – Dzisiaj, wszechobecny nacjonalizm i prawicowy wymiar patriotyzmu jest efektem kapitulacji lewicy, która wstydziła się swojej własnej historii. Teraz, myśląc o nowoczesnym patriotyzmie, powinniśmy koncentrować się na praktycznych działaniach, codziennym życiu, swojej małej ojczyźnie, pokazywaniu że można być pozytywnym rzecznikiem polskiej marki zagranicą – przekonywała Magda Zdyra.

Ponad 2000 osób, prawie 50 organizacji: partii politycznych, stowarzyszeń i fundacji wzięło udział w „Kongresie Lewicy – Nowe Europejskie Wyzwania”. 19 listopada 2016 r. ze Stadionu Narodowego w Warszawie został wysłany sygnał o odradzaniu się lewicy w Polsce, która w nadchodzących latach zajmie istotną pozycję na scenie politycznej. W tym celu powołana została Rada Dialogu i Porozumienia na Lewicy, która będzie jednoczyła w pracy programowej organizacje po lewej stronie sceny politycznej. Rada będzie miała za zadanie przygotować polską socjaldemokrację do nadchodzących wyborów samorządowych i parlamentarnych.

Uczestnicy Kongresu są przekonani, iż europejska i polska lewica, proponująca wiarygodne rozwiązania społeczno-gospodarcze, stanowi jedyną alternatywę dla rosnącej w siłę skrajnej i populistycznej prawicy. „My, socjaliści i socjaldemokraci, działacze lewicy i związków zawodowych oraz postępowi ludowcy,  uczestnicy II Kongresu Lewicy Polskiej, odwołując się do łączących nas wartości, jak wolność, równość, demokracja i solidarność , sprawiedliwość i patriotyzm, w celu urzeczywistniania ich w życiu publicznym, deklarujemy determinację efektywnego współdziałania na rzecz budowy samorządnego społeczeństwa obywatelskiego, kierującego się zasadami zrównoważonego rozwoju – harmonijnie łączącego modernizację gospodarczą, społeczną i ekologiczną.” – czytamy w stanowisku „Społeczne i ideowe aspekty rozwoju Polski”.
 „Kongres Lewicy – Nowe Europejskie Wyzwania” odbył się pod patronatem Partii Europejskich Socjalistów, obrady poprowadzili wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak oraz Andrzej Rozenek, lider Biało Czerwonych. Kongres otworzył Bogusław Gorski, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej najstarszej polskiej partii lewicowej, która została założona w 1892 r.
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były premier Marek Belka przesłali adresy do uczestników spotkania.
„Kongres Lewicy – Nowe Europejskie Wyzwania” został zaszczycony obecnością najważniejszych europejskich polityków lewicy: Siergieja Stanishewa, przewodniczącego Partii Europejskich Socjalistów; Zity Gurmai, przewodniczącą PES Woman oraz Gianniego Pittelli, przewodniczącego frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego skierował przesłanie do Kongresu, które zostało odtworzone podczas jego obrad.
Podczas Kongresu Lewicy odbyły się następujące panele dyskusyjne:
1. „Gospodarka i polityka społeczna”, który poprowadził prof. Paweł Bożyk.
2. „Europa przyszłości”, który poprowadził dr Ireneusz Bil.
3. „Patriotyzm jutra”, który poprowadził red. Robert Walenciak.
4. „Demokracja samorządowa”, który poprowadził Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.
5. „Rzeczpospolita różnorodności”, który poprowadziła dr Sylwia Różycka-Jaros.
Sergiej Staniszew, przewodniczący Partii Europejskich Socjalistów
Wieloletni przewodniczący Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, w latach 2005 - 2009 premier Bułgarii, za jego kadencji na stanowisku szefa rządu Bułgaria została członkiem Unii Europejskiej. Obecnie pełni mandat eurodeputowanego.
Zita Gurmai, przewodnicząca Partii Europejskich Socjalistów – Kobiety
Działaczka ruchów na rzecz praw kobiet, członkini Węgierskiej Partii Socjalistycznej, w kadencji 2004 -2009 posłanka do Parlamentu Europejskiego. Drugi raz z rzędu pełni funkcję przewodniczącej organizacji Partii Europejskich Socjalistów – Kobiety, zajmującej się problematyką równych praw płci.
Gianni Pittella, przewodniczący frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim
Członek włoskiej Partii Demokratycznej, pełni mandat eurodeputowanego nieprzerwanie od 1999 r. Karierę polityczną rozpoczął w wieku 21 lat, kiedy został radnym swojego rodzinnego miasta Lauria. Funkcję przewodniczącego frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim pełni od 2014 r.
Partia Europejskich Socjalistów - europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne z Norwegii oraz z krajów, które są członkiem Unii Europejskiej. Polskę w PES reprezentują Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Unia Pracy, najbardziej rozpoznawalne w Polsce inne partie będące częścią PES to Brytyjska Partia Pracy, czy też Niemiecka SPD. Reprezentacją Partii Europejskich Socjalistów w Parlamencie Europejskim jest Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów.
Udostępnij na Google Plus