Makarewicz: Nie róbmy z polskiej edukacji poligonu doświadczalnego!

Przewodniczący FMS skrytykował w programie Debata Młodych TVN24 BiŚ projekt reformy edukacji zaproponowany przez minister Annę Zalewską. Jego zdaniem proponowane zmiany to zachcianka polityczna niemająca merytorycznego uzasadnienia.

„Nie róbmy z polskiej edukacji poligonu doświadczalnego! Jeśli jednak pani minister Zalewska za wszelką cenę chce zapisać się na Wikipedii jakąś ciekawą zasługą dla polskiego państwa to niech ta reforma nie będzie wprowadzana w sposób tak chaotyczny jak obecnie” stwierdził Makarewicz. Zdaniem przewodniczącego FMS reforma z 1999 roku była niepotrzebna jednak obecny plan reformy może wyrządzić wyłącznie szkody: „Przez wiele lat byłem zwolennikiem poprzedniego modelu – 8 klas podstawówki, 4 liceum. Gimnazja zostały jednak wprowadzone i model ten funkcjonuje od kilkunastu lat i dzięki ciężkiej pracy nauczycieli i wszystkich osób związanych z instytucjami oświatowymi system ten przynosi dziś pozytywne rezultaty. Oczywiście nie wiadomo czy gdyby funkcjonował poprzedni model to czy dzisiejsze wskaźniki edukacyjne nie byłyby lepsze.”

Błażej Makarewicz przyznał, że zmiany w systemie edukacji są potrzebne, jednak nie chodzi o zmiany strukturalne:  „Obecnie dyskusja o zmianach w edukacji rozpoczyna się od niewłaściwej strony. Powinniśmy dzisiaj dyskutować nie o zmianach strukturalnych a o modelu nauczania, o programie. Wolałbym jednak aby Prawo i Sprawiedliwość nie zabierało się za zmiany programowe bo trudno jest mi sobie wyobrazić tego konsekwencje”.

Cała debata w TVN24BiŚ do obejrzenia tutaj: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/umowa-ceta-oraz-likwidacja-gimnazjow-debata-mlodych-w-tvn24-bis,685876.html
Udostępnij na Google Plus