Związkowa i socjaldemokratyczna młodzież: „Razem możemy więcej!”

Już po raz czwarty młodzież związkowa i socjaldemokratyczna uczestniczyła w Szkole Letniej „Razem możemy więcej” organizowanej przez Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a i Fundację im. F. Eberta.

„Współpraca związków zawodowych i socjaldemokracji to w krajach Europy Zachodniej standard. Zresztą dzieje obu ruchów są ze sobą ściśle związane. Także dziś młodzież związkowa i socjaldemokratyczna wspólnie protestuje przeciwko polityce cięć socjalnych, prekaryzacji, niestabilności zatrudnienia i niskim płacom. Chcemy, aby ten europejski standard zagościł wreszcie w Polsce. Stąd pomysł na szkołę letnią, gdzie młodzi związkowcy i młodzi socjaldemokraci mają okazję do poznania się oraz wspólnego nabywania nowych umiejętności i poszerzania wiedzy.” – tłumaczy Michał Syska z Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a.

Podczas czwartej edycji szkoły jej uczestniczki i uczestnicy z Komisji Młodych OPZZ, Komisji Młodych Forum Związków Zawodowych, Federacji Młodych Socjaldemokratów i Razem dyskutowali popularyzacji zrzeszania się w związki wśród osób, które nie są zatrudnione na etacie. Nowa definicja pracownika otwiera bowiem przed takimi osobami możliwość wstępowania do organizacji związkowych. Zajęciom o prawnych i formalnych aspektach tego zagadnienia towarzyszyły wykłady z komunikacji społecznej oraz warsztaty z kontaktów z mediami.


Podczas szkoły rozmawiano też o globalnej roli współczesnych Chin oraz aktualnej sytuacji w Brazylii. Dyskutowano też o polityce społecznej realizowanej przez rząd Beaty Szydło, ze szczególnym uwzględnieniem programu 500+. Na zakończenie szkoły odbyły się warsztaty z robienia nadruków na koszulkach.
Udostępnij na Google Plus