Europa ponownie stała się ofiarą islamskiego ekstremizmu religijnego i kulturowego

W środę 7 stycznia Europa ponownie stała się ofiarą islamskiego ekstremizmu religijnego i kulturowego. Paryska redakcja tygodnika „Charlie Hebdo” została zaatakowana przez trzech fundamentalistów stając się po Nowym Yorku, Madrycie i Londynie kolejnym krwawym symbolem walki z światowym terroryzmem, symbolem konserwatyzmu, religijnego ekstremizmu i kulturowej ekspansji fanatycznych wyznawców Islamu, w wydaniu Talibów czy Mudżahedinów. Dzień po tej tragedii Europa musi się zastanowić nad tym jak bronić swoich najważniejszych wartości cywilizacyjnych: poszanowania godności każdego człowieka, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa, równości wobec prawa, wolności słowa, przekonań oraz sumienia.
Wątpliwość ta jest o tyle ważniejsza, iż w skutek kolejnych fanatycznych ataków islamskich terrorystów, do głosu dochodzą środowiska prawicowe, które budzą szowinistyczne i nacjonalistyczne demony przeszłości. Największym niebezpieczeństwem jakie zagraża nam ze strony terrorystów jest wyrzeczenie się własnych wartości otwartości na rzecz strachu i nienawiści skierowanej wobec wszystkich „obcych”: ciemnoskórych, wyznających inną religię czy posiadających inne wartości moralne. Terroryści stosując zasadę, że „agresja rodzi agresję” prowokują kolejne pokolenia Europejczyków do przemocy skierowanej wobec imigrantów, tak by dać sobie pretekst do kolejnych ataków w obronie własnej mniejszości.
Niemniej jednak stoimy przy stanowisku, iż należy usprawnić politykę asymilacji emigrantów  Unii Europejskiej tak by zaakceptowali panujące w niej wartości wolności przekonań i ich ekspresji. Nie możemy się nadal zgadzać by większość, która zbudowała w dużej mierze eksploatowaną przez islamskich emigrantów, zachodnią przestrzeń publiczną i gospodarczą była szantażowana i zastraszana na terytoriach własnych państw i własnych społeczeństw. W związku z tym jako Zarząd Federacji Młodych Socjaldemokratów wzywamy do merytorycznej, pozbawionej ekstremizmów i uprzedzeń, debaty publicznej na temat przyszłości otwartej Europy. Europa powinna być kontynentem nowoczesnej tolerancji, która jednocześnie nie jest akceptacją dla narzucania praw, zwyczajów i wyznania innym mieszkańcom i mieszkankom Europy determinowaną przez poprawność polityczną oraz bierność i lenistwo elit politycznych.
Wyrażamy również ubolewanie i solidarność z ofiarami wczorajszych zamachów oraz z ich bliskimi. Mamy nadzieję, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych zdarzeń. Jednakże racjonalnie oceniamy, iż należy przede wszystkim zapobiegać takim zdarzeniom mądrą polityką asymilacyjną, u której podstaw leży poszanowanie godności każdego człowieka.


Przewodniczący
Federacji Młodych Socjaldemokratów

Maciej Onasz
Udostępnij na Google Plus