Sulęcin: Patryk Lewicki najmłodszym starostą w Polsce!

Patryk Lewicki (Fot. Agata Michalak / Agencja Gazeta)

Patryk Lewicki, przewodniczący lubuskiej młodzieżówki SLD, został dziś wybrany starostą powiatu sulęcińskiego. 24-latek będzie najmłodszą osobą na tym stanowisku w historii. Ale Lewicki pobił dziś jeszcze jeden rekord. Jaki?

Patryk Lewicki dotąd znany był jako przewodniczący lubuskiej Federacji Młodych Socjaldemokratów. Z młodzieżówką SLD przeprowadzał różne akcje. Szerszym echem odbiła się konferencja, na której uzasadniał decyzję o wysłaniu listu do ówczesnego premiera Donalda Tuska. Liderowi rządu miał za złe, że wymachuje przed Putinem szabelką, podczas gdy powinien zadbać o dobre stosunki ze wschodnimi sąsiadami. - Kim jesteśmy w porównaniu z Rosją, wielkim mocarstwem? - pytał retorycznie. Nie podobało mu się też, że Polska wycofała się z organizacji Roku Kultury Rosyjskiej.

Dziś jego profil na Facebooku zalewany jest gratulacjami, bo Lewicki podczas pierwszego spotkania nowo wybranej rady powiatu sulęcińskiego został nominowany na starostę. "Patryk serdeczne gratulacje! Po raz kolejny pokazałeś, że można inaczej. Udowodnimy jeszcze, że razem można zdziałać wszystko!" - pisze Paweł Wysocki, jego kolega z FMS.

Pomogli ludowcy

Kandydaturę Lewickiego na starostę poparło 10 z 15 radnych. Pomógł koalicjant, czyli PSL, które "dołożyło" sześć głosów, bo SLD radnych w powiecie ma tylko czterech. Zanim jednak młody socjaldemokrata został najmłodszym w historii starostą, został... najmłodszym w historii przewodniczącym rady powiatu. Dlatego wybór na to drugie stanowisko musiał odbyć się jeszcze raz. - Emocje jeszcze nie opadły, ale już czuję na sobie wielką odpowiedzialność. Bycie najmłodszym starostą to wielkie wyzwanie - mówi "Wyborczej" Lewicki.

Przez ostatnie cztery lata Lewicki był wiceprzewodniczącym rady powiatu. Sprawował się na tyle dobrze, że w tegorocznych wyborach na radnego wyprzedził nawet dotychczasowego starostę Dariusza Ejcharta (ten sięga po stanowisko burmistrza). Co chciałby zrobić dla regionu jako starosta? Na razie nie zapędza się z deklaracjami. - Pierwsze, co muszę zrobić, to dokładnie zaznajomić się z dokumentami, prowadzonymi już inwestycjami, itd. Oczywiście, jako wiceprzewodniczący rady zapoznałem się z częścią z nich, ale nie w takim stopniu, jak starosta. Na pewno będę chciał dokończyć dobre inwestycje, które już trwają, jak choćby budowa hali sportowej. Ważne będzie dla mnie też pozyskiwanie funduszy unijnych - przekonuje Lewicki.

Nowa lewica?

- To prawdziwy ewenement. Patryk ma 24 lata, urodził się w 1990 r., więc już po okresie transformacji. To, że został najmłodszym starostą w historii Polski pokazuje, że przychodzi czas na nowoczesną lewicę - komentuje dla "Wyborczej" Wysocki. I zachwala swojego kolegę. - To on reanimował lubuski FMS w 2010 r. Razem przeprowadziliśmy mnóstwo działań, głównie nastawionych społecznie. Nakręciliśmy dwa filmy o zielonogórskich pionierach. Patryk to bardzo aktywny człowiek - mówi. Wykształcenie? Lewicki studiuje zaocznie administrację na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Poprzednim najmłodszym starostą w historii był Jacek Zarzecki. Na włodarza powiatu piskiego (Warmińsko-Mazurskie) został wybrany w 2005 r. Miał wtedy 25 lat.

Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,17061041,Sulecin__Patryk_Lewicki_najmlodszym_starosta_w_Polsce_.html#ixzz3LcWDrI9q
Udostępnij na Google Plus