FMS wytyka błędy kandydatowi na prezydenta Włocławka

Marek Wojtkowski - poseł Platformy Obywatelskiej i kandydat na prezydenta Włocławka, już na starcie kampanii wyborczej popełnił dwa błędy. Federacja Młodych Socjaldemokratów zarzuca kandydatowi na urząd prezydenta Włocławka nieprawidłowości w kampanii wyborczej. Przedstawiciele "młodzieżówki" SLD twierdzą, że Marek Wojtkowski - wbrew prawu - ogłosił start w wyborach przed zarządzeniem samych wyborów.

Młodzi Socjaldemokraci mają również zastrzeżenia co do sposobu finansowania pierwszych materiałów wyborczych posła Platformy Obywatelskiej. Lider Federacji, Piotr Kowal twierdzi, że ulotek nie wydał komitet wyborczy popierający Wojtkowskiego, a to stanowi naruszenie prawa.

Sam poseł Marek Wojtkowski twierdzi, że każdy obywatel ma prawo w dowolnym czasie składać deklaracje wyborcze. W kwestii ulotki wyborczej poseł przyznaje, że nie finansował jej komitet wyborczy, lecz bezpośrednio Platforma Obywatelska. Poseł zastrzega jednak, że jego komitet dopisze koszt ulotki do swoich wydatków na kampanię.

Poproszony o opinię ekspert z Krajowego Biura Wyborczego - dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych - Krzysztof Lorenc, w obydwu sprawach przyznaje rację Młodym Socjaldemokratom. W jego ocenie poseł nie miał prawa tak wcześnie upubliczniać swoich planów wyborczych, zaś druk wszelkich materiałów związanych z kampanią może być finansowany wyłącznie przez komitety wyborcze, a nie przez partie.


Udostępnij na Google Plus