Władza podniosła rękę na wolność słowa!

źródło: fakty.interia.pl
Z wielkim smutkiem przyjmujemy fakt, iż 18 czerwca 2014r. Polska poprzez działania własnego rządu wykluczyła się z rodziny państw demokratycznych i praworządnych. Otóż to  właśnie w dniu dzisiejszym władza podniosła rękę na jedną z podstawowych swobód  obywatelskich jaką jest wolność słowa, możliwość wyrażania własnych poglądów i opinii oraz misyjność zawodu dziennikarza. Dziś w godzinach późnowieczornych Agencja  Bezpieczeństwa Wewnętrznego po raz kolejny wtargnęła do redakcji tygodnika „WPROST”, który to tygodnik kilka dni wcześniej upubliczniło nagrania rozmów czołowych urzędników państwowych oraz prominentów partii rządzącej.

Jako Federacja rozumiemy pewne uwarunkowania prawne, w świetle których taśmy, w których posiadanie wszedł WPROST, są efektem przestępstwa i powinna je zbadać prokuratura, policja i szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości. Jednak nie możemy, a nawet nie chcemy zrozumieć sytuacji, w której ABW (skądinąd podległe ministrowi zamieszanemu w aferę) szturmuje redakcję niezależnego pisma i konfiskuje wszelki sprzęt informatyczny. Istnieje usprawiedliwione podejrzenie, że na sprzęcie tym znajdują się materiały z innych śledztw dziennikarskich a nawet prywatne dokumenty dziennikarzy i pracowników redakcji.

Przejęcie tych danych przez ABW może prowadzić do zemsty i prywatnej wendetty premiera Donalda Tuska i ministra Sienkiewicza przeciw środowisku dziennikarskiemu. Jako młodzieżówka SLD, partii od zawsze przywiązanej do europejskich i demokratycznych standardów wyrażamy nie tylko swój sprzeciw ale również zażenowanie i strach związane z działaniami rządu i organów ucisku państwowego. Obawiamy się, że za  rządów Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolita Polska staje się nie tylko na powrót wymarzoną przez prawicę IV RP a nawet Białorusią Unii Europejskiej. Obawiamy się życia w państwie opresyjnym, agresywnym i nastawionym przeciw podstawowym prawom człowieka i obywatela.

W związku z powyższymi obawami apelujemy do premiera Donalda Tuska o zdymisjonowanie całego Gabinetu oraz doprowadzenie do przedterminowych wyborów. Do wszystkich środowisk politycznych i pozarządowych o zanegowanie takiego działania i realny – werbalny, ale również i bezpośredni sprzeciw wobec działań rządu, który zaszywa nam wszystkim usta. Nasze państwo po raz kolejny okazuje się śmiertelnie opresyjne w sytuacjach oczywistych dla demokratycznych państw prawnych i całkowicie słabe wobec wyzwań XXI wieku, szacunku dla pluralizmu i demokracji.


Przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów
(-)

Maciej Onasz
Udostępnij na Google Plus